Meghívó

Kedves hűséges HOPPA Résztvevők és Előadók, kedves leendő Vendégeink!
Kedves Kollégák, kedves Barátaim!

2015 februárjában rendeztük meg az első HÁZIORVOSOK PSZICHIÁTRIAI ÉS PSZICHOSZOMATIKUS AKADÉMIÁJA (közkedvelt nevén HOPPA, de inkább HOPPÁ!) tanfolyamunkat, s azóta évről évre töretlen lelkesedéssel és tudásvággyal  érkeznek a résztvevő kollégák az ország minden tájáról Siófokra, a Hotel Azúrba. 

2020 februárjában, két héttel a COVID-19 pandémia hazai kitörése előtt 575 fő kolléga vett részt konferenciánkon, hisz egyik fő téma a világjárvány kitörésének latolgatása volt, illetve az, hogy fel lehet-e rá készülni és hogyan. Aztán megfordult a világ és realitás lett, amiről csak filmeket láttunk vagy olvasmányélményünk volt. 

Ennek következtében 2021-ben a HOPPA elmaradt. Online nem szerveztük meg, ugyanis  a rendszeresen résztvevő kollégákból álló fókuszcsoport véleménye szerint „A HOPPA továbbképző tanfolyam különlegessége az együttlét, az együtt gondolkodás, a szakmai közösségi élmény, a HOPPA-közösség, mely online formában nem ugyanaz.”  
Nem hagytuk magunkat! Egy év kihagyás után, 2022 áprilisában a HOPPA volt hazánkban az első konferencia, mely személyes formában megrendezésre került, s tavaly visszatértünk a régi kerékvágásba: „ha február, akkor HOPPA!”

Hamarosan elérkezik a 2024 február! Ismét találkozunk. A poszt-covid éra rengeteg új kihívást tartogat számunkra, a betegekért felelősséget vállaló gyógyítók számára. A mentális kórállapotok és pszichiátriai betegségek az egészségügy érdeklődésének előterébe kerültek, hisz érzékelhetően megnőtt a mentális problémák miatt segítséget kérő fiatal és felnőttkorú betegek száma.  A háziorvosok, családorvosok egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy rendelésükön olyan pszichés, pszichoszomatikus, pszichoszociális problémákkal jelennek meg a páciensek és családjaik, melyek felismeréséhez, megoldásához, gondozásához nem rendelkeznek megfelelő ismerettel, terápiás eszköztárral.  A HÁZIORVOSOK PSZICHIÁTRIAI ÉS PSZICHOSZOMATIKUS AKADÉMIÁJA továbbképző tanfolyam egyedülálló módon a test és lélek párbeszédét igyekszik megteremteni tudományos keretek között. Emellett igyekszünk válaszokat találni a legégetőbb egészségügyi és társadalmi kérdésekre. 

Kezdetektől az volt a célom, hogy a HOPPA tudományos programjával segítsem a kollégákat a pszichiátriai, pszichoszomatikus, pszichoszociális kórállapotokkal kapcsolatos legújabb ismeretek megszerzésében, illetve elősegítsem a szakmák közti párbeszédet és együtt gondolkodást. 

Az idei  továbbképző tanfolyamunkon kiemelten foglalkozunk a bél-agy tengely kutatások legújabb eredményeivel,  illetve a bélrendszerben élő több, mint 100 milliárd mikroorganizmus szerepével a különböző neuro-pszichiátriai és szomatikus kórállapotok kialakulásában. A mikrobiomként definiált élő tömeget újabban már az emberi szervek közé sorolják, és komoly kutatások igazolják, hogy mennyire fontos, eddig fel nem ismert  szerepe van a testi és lelki betegségek kialakulásában. Továbbképző tanfolyamunkon hallhatunk majd arról, hogy a táplálkozásunk hogyan hat az idegrendszerünkre, milyen kapcsolat van a bélflóra állapota és az immunrendszer, illetve a mentális kórállapotok között. 

A 2024. évi HOPPA másik kiemelt témája a túlsúly és elhízás testi és lelki okai és következményei, illetve a komplex terápia lehetőségei. Több előadásban hallhatunk majd az alacsony intenzitású pszichológiai intervenciókról, mely a háziorvosi rendelőkben végezhető terápiás beavatkozás, és jelentős szerepe lehet e népbetegség leküzdésében.  

A HOPPA történetében először foglalkozunk a sport- és teljesítménypszichológia kérdésével, mely nagyon aktuális kérdés napjainkban, a friss kutatásokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők. 

Kurrens előadásokkal gazdagodhatnak a szorongás és depresszió témaköréből. Visszatérő témáink a fejfájás, az alvászavar, a demencia, az ezekkel kapcsolatosan a legújabb ismereteteket hallhatják előadóinktól. Kiemelten foglalkozunk a családorvoslás szakmai kihívásaival a változó világunkban, s remélem a kollégák a konferencia szüneteiben és közös vacsorák idején is tudnak egymással szót váltani, egymást gazdagítani. 

A HOPPA-résztvevők szakmai kompetenciájának növelésén túl érdemes azonban kicsit mindannyiunknak magunkra is figyelnünk. Mi gyógyítók, segítők is egyre fáradtabban, egyre kimerültebben gyakoroljuk megnehezített hivatásunkat. Ilyen körülmények között a stressz következményeinek, a betegségek és a kiégés szindróma kialakulásának is jelentősen megnő a veszélye. Beszélünk erről is, illetve a megelőzés lehetőségeiről. 

A  kiválónak ígérkező szakmai program mellett a kongresszus hangulata, a Convention Budapest Kft. remek szervezése, a relaxációnak és sportolásnak teret adó helyszín, a kulturális program mind az Önök töltekezését, kikapcsolódását szolgálja. 

Őszintén remélem, hogy tanfolyamunk résztvevői között üdvözölhetjük, s az itt megszerzett ismereteket hasznosítani tudja a betegek gyógyításában, valamint saját testi-lelki egészségének megőrzésében.


Szeretettel várom a találkozást:

Dr. Pászthy Bea
a kongresszus alapítója és elnöke, egyetemi docens
Semmelweis Egyetem, Gyermekgyógyászati Klinika