Köszöntő

Tisztelt doktornő, doktor úr!

A SPAF Akadémia tudományos rendezvénysorozat ad otthont „Az orális alvadásgátlás MULTIPLEX megközelítése” címmel és „Szívvel a stroke ellen” alcímmel annak az átfogó, országos szakmai programnak, amely a pitvarfibrilláció okozta stroke megelőzésének lehetőségeit mutatja be.

A még nyitott, megválaszolásra váró klinikai kérdések tisztázására jó alkalom a Boehringer Ingelheim által szervezett SPAF Akadémia tudományos konferenciasorozat, amely évről évre megrendezésre kerül, és alkalmas fórum a pitvarfibrillációban történő stroke prevenció és annak kapcsán az antikoagulálás aktualitásának áttekintésére és tapasztalatcserére. Az Akadémia a stroke megelőzésének és akut ellátásának különböző aspektusait tárgyalja a nemrégiben megjelent új orális antikoagulánsok, közöttük kiemelten a dabigatran kezelés által nyújtott klinikai előnyök bemutatásával. A pitvarfibrilláció menedzsmentjéről, az ischaemiás stroke megelőzésének jelentőségéről, és a dabigatrannal folytatott nemzetközi klinikai vizsgálatok eredményeinek a hétköznapi orvosi gyakorlatba történő átültetéséről hallhatunk előadásokat, kerekasztal beszélgetéseket neves hazai szakemberek részvételével. 

Minden évben akár 3 millió pitvarfibrilláló beteg szenved el stroke-ot világszerte. A pitvarfibrilláló betegek által elszenvedett stroke-ok 92 %-a iszkémiás eredetű. A pitvarfibrilláció a leggyakoribb tartósan fennálló szívritmuszavar, amely az összpopuláció körülbelül 1-2 %-át érinti. A betegség a stroke 5-ször nagyobb kockázatát eredményezi. Pitvarfibrillációban a hatékony stroke-prevencióhoz terápiás szintű antikoagulálás szükséges. Széleskörű alkalmazása ellenére, a VKA kezelés nehézségei jól ismertek. 

Paradigmaváltásra van szükség az orális alvadásgátlásban! 

Komoly igény és várakozás mutatkozott mind a betegek, mind a szakma részéről olyan orális terápia iránt, amely nem igényli a véralvadás monitorozását, nem kell a dózist módosítani, valamint gyógyszeres és étel-interakciókkal lényegesen kevésbé kell számolni. Ennek az igénynek a kielégítésére fejlesztették ki, és számos országban már támogatással forgalmazzák a dabigatrant, amely az első stroke prevenció pitvarfibrillációban (SPAF) indikációban forgalomba hozatalra engedélyezett új típusú orális antikoaguláns készítményt. 

Mit mondanak az ajánlások?

Az Európai Kardiológus Társaság 2012-ben frissítette a korábbi, a pitvarfibrilláció kezelésére vonatkozó ajánlásait. A tromboembóliás kockázat felmérésére a CHA2DS2-VASc pontrendszert ajánlja. A 2 vagy magasabb pont értéknél egyértelműen (I/A evidencia), de már az 1 pont mellett is általában tartós alvadásgátló kezelés indokolt (IIa erősség). A pitvarfibrillációban történő antikoagulálás szemléletmódja változott, és ma már inkább azon betegeket kell azonosítani, akik kockázata olyan alacsony, hogy nem igényelnek véralvadásgátló kezelést, és mindenki mást kezelni kell. 

Az elhangzó előadások és beszélgetések összefoglalásaként megállapítható, hogy a pitvarfibrilláció kapcsán kialakult stroke 92%-ban ischaemiás stroke, aminek a relatív kockázatát a dabigatran etexilate (Pradaxa®) – a csoportján belül egyedülálló módon – a warfarin kezeléshez képest 25%-kal szignifikáns mértékben képes csökkenteni a RELY-vizsgálat tanúsága szerint. 


Boehringer Ingelheim SPAF Akadémia munkacsoport



A rendezvényen az elsõ 200 fő jelentkezését tudjuk elfogadni!