Köszöntő

Kedves Kollégák, Hölgyeim és Uraim!

A 20. Védőoltási Továbbképző tanfolyam az elmúlt 50 év eredményeiről szólt. 2015-ben sokkal nehezebb feladatra vállalkozunk. Válaszokat keresünk olyan kérdésekre, amik a vakcinológia új, vagy évek óta megoldatlan feladatai.

Hogyan csúsznak ki az immunrendszer csapdájából a kanyaró, a pertusszisz, vagy a mumpsz kórokozói. Az immunrendszer hibás válasza vagy a vírusok, baktériumok változékonysága ad újabb és újabb feladatot a szakembereknek?

A globális felmelegedés következtében egyre nagyobb területen jelennek meg olyan vektorok, amik ezelőtt csak idegen égtájakon terjesztettek betegségeket. Ilyen előretörő fertőzések a Dengue láz, a Nyugat Nílusi láz és a Chikungunya láz, melyek tőlünk délebbre lévő országokban már megjelentek. Hol tart ezek megelőzésében a vakcinológia?

Évtizedek óta kutatják a Lyme kór, a Dengue láz és a Streptococcus pyogenes elleni oltóanyagot. Mik az akadályok, mik a remények ezen a téren?

Jelentős változás történt a gyermekkor oltási naptárban 2014-ben. Az ezzel kapcsolatos eredményekről és problémákról hallunk a hatóság és a gyakorló orvos részéről. A honi állati veszettségről állatorvos, a humán oltásokról, és azok helyes megítéléséről epidemiológus szakember fog beszélni.

Vihar előtti csend az elmúlt két év influenza helyzete? Lesz -e Magyarországon négy komponensű influenza oltóanyag?

Miért nem tudnak ellenszert találni a tevéktől eredő Kelet Mediterrán Légúti Szindromára? Milyen tanulságai vannak a Nyugat Afrikában tomboló Ebola járványnak? Melyiket lehet majd oltással megelőzni, melyik az, ahol a karantén lesz az egyetlen megelőzési mód?

A személyre szabott vakcinológia egyik fajtája az autovakcina. Azokban a krónikussá váló fertőzésekben, ahol az antimikróbás szerek nem hatnak, korábban, helye volt az autovakcinának. Hazánkban is folyt ilyen típusú oltóanyaggyártás. Hová tűnt ez a technológia, manapság miért nem tudjuk ennek előnyeit kihasználni?

Az oltást követő nemkívánatos események közül a krónikus ideg és izomfájdalom lesz a téma. Szokásos módon a bejelentett OKNE esetekről is (2014) beszámolunk.

Az információ átadása idén is téma. Terveink szerint a gyermekek tájékoztatásához, a jó előkészülethez is gyűjtünk anyagot. Milyen trükkökkel lehet megelőzni a rendelői rosszulléteket csecsemők, gyermekek és felnőttek körében? Mennyiben befolyásolja a megfelelő, többszintű előkészítés az oltást követő eseményeket (ájulás, pánikroham, rosszullét)? A saját tapasztalatok átadása mellett, világirodalmi áttekintést is adnak az ide vonatkozó előadások.

A fenti témákban a kollégák észrevételeit, beszámolóit és előadásait is várjuk, hiszen mindannyian tanulhatunk egymástól.


Dr. Jelenik Zsuzsanna
Tudományos Szervezőbizottság Tagja