Köszöntő

Tisztelt Kolléganők, Kollégák, kedves Érdeklődők!

Örömmel köszöntöm Önöket a Magyar Szívsebészeti Társaság 21. kongresszusa alkalmából, mely 2014. november 6-8. között kerül megrendezésre Kecskeméten.
Idei témáink határterületi kérdéseket járnak körül, invazív beavatkozások indikációit vizsgálják meg, kardiológusok és szívsebészek szerepét boncolgatják.

Már a rendhagyó helyszínválasztás is érzékelteti a szívsebészetben tapasztalható hangsúlyeltolódásokat, hiszen nem a szervezõ szívsebészeti centrum városában találkozunk, hanem egy dinamikusan fejlõdõ intervenciós kardiológiai helyszínen, ezzel is bátorítva az interdiszciplináris párbeszédet.

Célunk az elmúlt években itthon is elérhetõvé vált eszközökkel (TAVI, mûszív) szerzett hazai tapasztalatok megosztása, terápiás irányelvek kialakítása, az orvosok és páciensek számára ma Magyarországon elérhetõ terápiás lehetõségek minél szélesebb körû ismertetése, javallatok és ellenjavallatok megvitatása.
Ennek szellemében az idei kongresszust formailag is inkább kerekasztal-beszélgetésnek tervezzük, mint elõadások sorozatának, a hangsúlyt elsõsorban a párbeszédre, tapasztalatcserére helyezve. Megkerülhetetlen téma a transzkatéteres aortabillentyû-beültetés. A finanszírozás változása komoly változásokat hozott, már nemcsak a külföldi tapasztalatokra támaszkodunk, közvetlen közelrõl szembesülünk a betegválasztás problémakörével: melyik betegnél jöhet szóba, választhat-e a páciens és mikor mivel jár jobban? Mihez elég a katéteres rutin, mikor hasznos a szívsebész tapasztalat?

Hasonlóan gyermekcipõben jár a hazai mûszív kezelés, ennek nehézségeit, a beültetés indikációit áttekintve rendkívül hasznos tapasztalatcsere jöhet létre. Billentyûmegtartó mûtétek viszont egyre szélesebb körben kerülnek alkalmazásra az országban. Ezek eredményeit, tendenciáit vizsgálva megkönnyíthetjük a mûtéti döntést.

Nemzetközi kongresszusokon már nem az a kérdés, hogy minimál invazív vagy hagyományos feltárásból történjen-e a mûtét, hanem az optimális behatolási módozatokat vitatják meg. 
Örök társaink a szívsebészetben az aneszteziológusok, akiknek szerepe még hangsúlyosabbá válik jobb kamra elégtelenség, pulmonalis hypertonia kezelése során. A jobb kamra funkció vizsgálata izgalmas kihívássá válhat mûtét után, ennek lehetõségeit is szeretnénk körüljárni egy kerekasztal beszélgetés keretében.

Szakdolgozóink tapasztalatcseréjét is hasonló formában képzeltük el: kis csoportokban, nem túl formális beszélgetés keretében összevethetik az eltérõ kórházi gyakorlatokat, kötetlen párbeszédet folytathatnak az általuk felvetett témákban.

Szeretettel várunk minden érdeklõdõt abban a reményben, hogy a kongresszus kötetlenebb formája és az élmény dús szabadidõs programok is megkönnyítik az egyes intézmények és a különbözõ szakterületek közötti kommunikációt, elmélyítik az emberi kapcsolatokat, megszépítik a hétköznapokat ezzel is hatékonyabbá téve a betegellátást.
Hiszen mind tudjuk, ma az egészségügyben nincs olyan problémánk, amin egy csoda ne tudna segíthetni :)


A Kongresszus Szervező Bizottsága nevében:
Dr. Székely László PhD.