Köszöntő

Kedves Kollégák!

A J. of Science figyelem felhívó közleményt jelentetett meg 2014. július 14. számában, amely kiemeli, hogy az Egyesült Nemzetek külön bizottsága javaslatot dolgoz ki a Fenntartható Fejlődési Célokról (Sustainable Developmental Goals), amely majd 2030-ig érvényben marad. Ebben a gyermekfejlődés legfontosabb kérdéseinek, a korai gyermekfejlődésnek, az egészséges agyfejlődésnek szerepelnie kell, az életkor szerinti fejlődésben. Magában kell foglalnia a saját magatartásszervezést, a beszédet és a felelősségteljes szülői hatást (csecsemőkben) „But either way healthy brain.” A Science közleménye arra is figyelmeztet, hogy a fentieken múlik sok országban a szegénység leküzdésének lehetősége.

A Fejlődésneurológiai Társaság írásban csatlakozott ehhez a célkitűzéshez, amit a Science meg is jelentetett a honlapján.

A kongresszus célja, hogy hazánkban is megtörténjenek a szakmai előkészületek ezeknek a céloknak az eléréséhez. Ennek egyik legfontosabb feltétele a prevenció kiszélesítése. Az elsőfokú prevenció a legkorábbi megelőzési lehetőségekre vonatkozik, ami a tanácsadást, a terhes-gondozást és a szülészeti ellátást foglalja magában. A másodlagos megelőzés a neonatológiára és a fejlődésneurológiára vonatkozik. Az első két megelőzési körben az egész idegrendszer fejlődése még javában folyik. A harmadfokú megelőzés rendkívül széleskörű tevékenységet jelent a kisded, gyermek és serdülőkorban. Ez után következhet szükség esetén, adott esetben a rehabilitáció, amely felnőtt korra is átterjed.

Társaságunk eddigi kongresszusain is a prospektiv betegellátás hazai megvalósíthatóságával foglalkoztunk, amire eddig csak sokat ígérő kezdeményezések történtek. Ennek a kongresszusnak is az a célja, hogy a prospektiv betegellátást közösen közelítsük meg a prevenció, a diagnózis és a kornak megfelelő kezelés szempontjából. Az érintett kérdések nemcsak a szülészet, neonatológia, gyermekgyógyászat és gyermekneurológia, 

a gyógypedagógia vagy a rehabilitáció számára fontosak! A védőnők és házi orvosok részére is lényeges felvilágosítást nyújthatnak a tennivalókról, tekintettel az országos bevezetés alatt álló TAMOP programra, mely a 0-7 éves korosztály megfelelő ellátását hivatott javítani.

Társaságunk negyedik kongresszusára szeretettel várjuk a fenti tematikára érdeklődőket.

.


Prof. Dr. Berényi Marianne
elnök
Magyar Fejlődésneurológiai Társaság

Prof. Dr. Katona Ferenc
alelnök
Magyar Fejlődésneurológiai Társaság