Köszöntő

Kedves Kollégák!

A pszichiátriai betegségek és kórállapotok a népegészségügy érdeklődésének előterébe kerültek. A háziorvosok, családorvosok egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy rendelésükön olyan pszichés, pszicho-szomatikus, pszichoszociális problémákkal jelennek meg a páciensek és családjaik, melyek felismeréséhez, megoldásához, gondozásához nem rendelkeznek megfelelő ismerettel, terápiás eszköztárral. A krónikus szomatikus betegséggel gondozott páciensek kezelőorvosai is sokszor tehetetlennek érzik magukat a fellépő pszichés problémák, kommunikációs nehézségek, valamint a beteg és a hozzátartozók együttműködésének hiánya következtében.

Felismerve gyermekgyógyász kollégáim, barátaim igényét arra, hogy minél több, gyakorlatban is alkalmazható ismeretet szerezzenek a gyermekek mentális betegségeivel, germekpszichiátriai kórképekkel, pszichoszomatkus kórállapotokkal és fejlődéspszichológiai kérdésekkel kapcsolatban, immáron tíz éve szerveztem meg az első „Gyakorlati Gyermekpszichiátria Gyermekorvosoknak és Gyermekekkel Foglalkozó Szakembereknek”  akkreditált képzést, amelyet azóta is nagy érdeklődés övez.   E konferencia sikerén és  tapasztalatain felbuzdulva, a felnőttellátásban dolgozó háziorvos barátaim, kollégáim bátorítására 2015. március 27-28-án először szervezzük meg a Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája (HOPPA) akkreditált továbbképzést, ezúttal is Convention Kft-vel karöltve, melyre nagy szeretettel várjuk az érdeklődő kollégákat. 

Az alapellátásban dolgozó kollégák szerepe rendkívül jelentős a pszichiátriai betegek mielőbbi kiszűrésében és abban, hogy a betegek késlekedés nélkül szakellátásba jussanak. A prevencióban kiemelten fontos  a mentális egészséget veszélyeztető kockázati tényezőkkel kapcsolatos tanácsadói tevékenységük,  valamint a fokozottan veszélyeztetett emberek, lakossági csoportok  kiemelt figyelemmel kísérése, szűrése. A háziorvosok igen fontos résztvevői lehetnek a pszichoszociális rehabilitációnak is a családdal való szoros együttműködésük, a beteggel kialakított hosszú távú jó kapcsolatuk és a páciensre vonatkozó sokrétű ismereteik következtében. 

A továbbképző tanfolyamunk célja éppen ezért a háziorvos kollégák pszichiátriai, pszichoszomatikus, pszichoszociális kórállapotokkal kapcsolatos ismereteinek növelése, illetve a szakmák közti párbeszéd és együttgondolkodás elősegítésére. 
Szándékunk az, hogy minden évben új témákkal rendezzük e kétnapos továbbképzést, az ismeretátadás különféle módjainak (előadások, műhelyek, esetmegbeszélő csoportok, kerekasztal beszélgetések) alkalmazásával, a leghatékonyabb formában. A reményeink szerint hiánypótló továbbképző tanfolyamunk sajnos igen aktuális, mert bár a főbb mentális zavarok hazai előfordulása a felmérések szerint többé-kevésbé megegyezik az európai adatokkal, néhány betegség tekintetében azonban az európai átlagnál kedvezőtlenebb a helyzetünk, ilyenek  a depresszió, a kóros alkoholhasználat, a bipoláris betegség és a befejezett öngyilkosságok magas száma. Mindezek alapján a hazai lakosság mentális egészségi állapota az európai országok döntő többségével összehasonlítva rosszabbnak minősíthető.

A súlyos mentális zavarok az átlagoshoz képest 10-20 évvel csökkentik a betegek várható élettartamát. E betegek magasabb halandósága mögött az öngyilkosságon túl a kardiovaszkuláris betegségek, a diabétesz, az elhízás és szövődményei állnak vezető helyeken. A kezeletlen pszichiátriai betegeknél az átlag populációhoz mérve jelentősen gyakoribb a kóros szerhasználat. 

A  felnőtt populáció mentális állapota nagyban befolyásolja a gyermekek életminőségét, későbbi pszichés és szomatikus betegségeit, így a felnövekvő társadalom EGÉSZségét.  

A Háziorvosok Pszichiátriai és Pszichoszomatikus Akadémiája sorozat első  konferenciáján sok aktuális témát érintünk, a pszichiátriai betegségek hátterében álló genetikai és környezeti tényezőktől a főbb betegségek tünettanáig, a mentális betegségek kockázatbecslésétől a kockázat-kommunikációig,  a pszichiátriai betegek  ellátásának jogi kérdéseitől a különböző terápiás lehetőségek ismertetéséig. 

A kollégák pszichiátria betegségekkel kapcsolatos ismereteinek növelésén túl érdemes azonban kicsit mindannyiunknak magunkra is figyelnünk. Mi gyógyítók, segítők is egyre fáradtabban, egyre kimerültebben gyakoroljuk megnehezített hivatásunkat. Ilyen körülmények között a stressz következményeinek, a betegségek és a kiégés szindróma kialakulásának is jelentősen megnő a veszélye. Ezért minden kongresszusra igyekszem olyan előadást is tervezni, mely nekünk, gyógyítóknak ad ismereteket önmagunkról, útmutatást, segítséget nyújt vagy akár  a rekreációt segíti. 

Célunk  az is,  hogy a szellemi tartalmakon túl, tanfolyamunkat olyan helyszínen rendezzük, ami lehetőséget  teremt a hétköznapokból való kiszakadásra, elcsende-sülésre, megpihenésre, hogy a szakmai ismeretek megszerzése mellett a résztvevők testileg is épüljenek, frissüljenek. 


Őszintén remélem, hogy tanfolyamunk résztvevői között üdvözölhetjük, s az itt  megszerzett ismereteket hasznosítani tudja a betegek gyógyításában, valamint saját testi-lelki egészségének megőrzésében.


Dr. Pászthy Bea Ph.D.
egyetemi docens
gyermekorvos, gyermekpszichiáter, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Semmelweis Egyetem, I. Gyermekgyógyászati Klinika