Köszöntő

Tisztelt Kollégák!

Az allergiás betegségek egyidősek az emberiséggel, előtérbe kerülésüket (egyetemi oktatásban történő megjelenés, szakorvos képzés) az allergiás betegek számának robbanásszerû emelkedése magyarázza. A betegszám rohamos növekedése az elmúlt évtizedekben a civilizáció fejlődéséhez köthető, összefüggésbe hozható számos új, az immunválaszt befolyásoló szennyező és allergizáló anyag környezeti megjelenésével. Az allergiás, atópiás immunválasz alapja genetikai diszpozíció, a civilizációs hatásként napi expozícióba kerülő, korábban csak elvétve használt kémiai vegyületek (pl. fémek, növényi anyagok, illatok) napjainkra a leggyakoribb allergénekké váltak.

A globális környezetszennyezés nem csak a humán, hanem a növényi biológiai folyamatra is hat, befolyásolva többek között a pollenek morfológiáját és immunrendszerünkre való hatását is. Az allergiás megbetegedések a gazdaságilag fejlett országok lakosságának közel egyharmadát érinti. Hazai vonatkozásban is hasonló arány tapasztalható az asthmás esetek és a rhinitises valamint a kontakt ekzemában, urticariában szenvedő betegek számának folyamatos növekedésével.A gyógyszer és az élelmiszer allergiás esetek gyakoriságának látványos halmozódása szintén jellemző hazai adat.

A kórképek kivizsgálását segítő diagnosztikai lehetőségek tárháza az utóbbi években egyre bővült. Segítségükkel feltárhatók és igazolhatók a különféle allergiás tüneteket provokáló anyagok, ezen metodikák a differenciál diagnosztikus vizsgálatokat is lehetővé teszik, és ezzel a legfontosabb terápia, a prevenció lehetőségét is megteremtik.

A részben környezeti ártalom eredményeként jelentkező allergia mára multidiszciplináris betegséggé vált. A legtöbb allergén számos szervet érintő tünetcsoportot provokál, alkalmanként egy-egy tünet együttes dominanciájával . Az orvosi ellátásban így az allergiás tünetek, tünet együttesek nem csak a bőrgyógyászati gyakorlatban jelentkeznek, növekvő gyakoriságuk a napi betegellátás szintjén a medicinát mûvelő minden kollégát érint. A terápiás feladatok megoldására az összes szakma "gyakorlati allergológiai" ellátási protokollja kialakult. Erre a gyakorlatra alapozva, az orvostudomány több szakágának (gyermekgyógyászat, bőrgyógyászat, pulmonológia, belgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, klinikaiallergológia-immunológia) tapasztalatait összegezve állítottuk össze nemzetközileg elismert szakemberek tudására alapozva a továbbképző tanfolyam anyagát , célozva az allergiás betegek kivizsgálásának és ellátásának minden szinten történő javítását.


Prof Dr Kárpáti Sarolta
tanszékvezetõ egyetemi tanár

Prof Dr Temesvári Erzsébet
egyetemi tanár