Beköszöntő

Tisztelt Kollégák!

A betegek biztonsága fontos eleme az egészségügyi rendszereknek, a ’nil nocere’ elvének biztosításán túl segít meghatározni az egyes ellátás, valamint a mindenkori ellátórendszer színvonalát. A hétköznapokban komoly kihívást jelent a betegek biztonságos ellátása, a hibák és tévedések elkerülése. Hiba történhet az ellátók fizikális, mentális elfáradásakor vagy az ellátó rendszer szerkezetének hibája miatt. 

A világ az 1990-es években figyelt fel a betegbiztonság fontosságára, amikor az Egyesült Államokban több tanulmány is felhívta a figyelmet a kérdésre. Megállapítást nyert, hogy a kórházi felvételre került betegek 2,9-3,7%-ánál fordult elő valamilyen nemkívánatos esemény. Ezen események 6,6-13,6%-a pedig a betegek halálához vezetett. E számarányok ismeretében az USA-ban évente 44.000-98.000 ember hal(hat) meg a kórházi ellátás során fellépő hibák, pontosabban a hibák velejárójaként kialakuló ártalmak következtében. Becslések szerint az USA-ban ez a 8. vezető halálok. Összehasonlításul a motoros járműbalesetek miatt évente kb. 43.000 fő veszíti életét az USA-ban.

A feltárt adatok hatására a világ számos országában az elmúlt évek egyik legjelentősebb egészségpolitikai törekvése lett az egészségügyi ellátás biztonságának javítása. Tervek, intézkedések születtek annak érdekében, hogy csökkentsék az ellátás során keletkezett ártalmak mértékét.

Hazánkban is számos kezdeményezés indult el az elmúlt ídőszakban a betegbiztonság növelése érdekében, ennek ellenére nagy a lemaradásunk a fejlett egészségügyi kultúrákhoz képest. Valakinek azonban itthon is koncepciózusan kell(ene) előmozdítani az egészségügyi ellátás biztonságát, olyan módszereket, ellátási standardokat kell létrehoznunk, melyek csökkentik a hibák előfordu-lásának lehetőségét. Kinek a feladata ez? A társadalomé, a betegeké, az orvosoké, az ápolóké, az egészségügyi oktatóké, az adminisztrátoroké, a kutatóké vagy a szakmai szövetségeké? Mindenkié. Hibák mindig is voltak és lesznek. Ez egy világméretű probléma, amellyel szemben csak összefogással lehet felvenni a küzdelmet.
Ezeknek a gondolatoknak a jegyében várunk mindenkit nagy szeretettel első kongresszusunkra!




A szervezőbizottság nevében
Baranyai Zsolt



Kiemelt médiatámogató